باشروع فصل تابستان یکی از پرطرفدار ترین رشته های ورزشی، شنا می باشد. شنا از جمله ورزش های کم هزینه ، تابستانی و مفید برای سلامتی است که در تثبیت فشار خون و افزایش توانایی سیستم های قلبی عروقی اثر گذار است و فواید بسیاری برای اعضای بدن دارد. برای حضور در استخر به وسایل خاص زیادی نیاز نیست ولی برخی از وسایل خاص این ورزش شامل مایو ، لباس و کلاه مخصوص شنا ، عینک شنا و گوش گیر و دماغ گیر است که مهمترین این وسایل مایو است چون بدون داشتن مایو در استخر ، با شلوارک یا شورت اجازه ورود به آب به شما داده نمیشود.

مایو چیست؟‌‌

مایو یا لباس شنا نوعی لباس است که برای شنا کردن از آن استفاده میشود. در ساخت مایو معمولا از الیاف مصنوعی یا نایلون استفاده میشود. یک مایو خوب نباید هیچگونه پستی و بلندی داشته باشد و در سایز مناسب انتخاب شده باشد تا نه تنگ باشد و نه گشاد.

چرا باید از مایو در استخر استفاده کنیم؟

  • بهتر است برای شنا کردن از مایو و لباس های مربوط به شنا استفاده شود چون در سرعت و کیفیت شنا تاثیر گذار است. استفاده از مایو در استخر باعث کاهش حساسیت های پوستی میشود. در استخرها برای زنان حتما باید از کلاه مو و برای مردان از مایو استفاده شود. در ادامه این مطلب از مجله شلپ ، چندین دلیل قانع کننده برای اجبار به استفاده از مایو بجای شورت و شلوارک و غیره میاوریم.
  • لباس های معمولی برای شنا ساخته نشده اند و با توجه به جنسی که دارند (پنبه و غیره) ، هنگام تماس با مواد شیمیایی که در استخر وجود دارد مثل کلر ، مقاومت کمتری دارند و خیلی زودتر از بین میروند. همینطور ممکن است به دلیل مناسب نبودن جنس شورت یا شلوارک شما برای استخر ، در آب استخر رنگ پس بدهد. مایو با توجه به جنس آن ، طول عمر بیشتری در تماس با موادی مثل کلر و آب استخر دارد.
  • زمانی که از مایو استفاده میکنید معمولا پاک است و در جایی غیر از استخر استفاده نمیشود ، اما کسانی که از شورت یا شلوارک استفاده میکنند تمیزی آن و مدت زمان استفاده آن از قبل مشخص نیست و باعث آلودگی آب استخر و بیماری دیگران میشود.
  • استفاده از شورت یا شلوارک بجای مایو پس از خیس شدن ، باعث احساس سنگینی و اذیت شدن شما هنگام حرکت و شنا در آب میشود. جنس مایو ها معمولا نایلون و الیاف مصنوعی است که آب را جذب نمیکند و سبک میماند. این سنگین شدن شورت از سرعت شما هنگام شنا کم میکند.
  • مایو با توجه به نایلونی بودن آن آب را جذب نمیکند و در نتیجه خیلی زودتر خشک میشود و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد.